A két Lengyelország és a gonoszok
Innentől kezdve szó sem lehetett semmiféle kiegyezésről. Tusk és Kaczyński végleg beköltöztek két, egymással teljesen összeegyeztethetetlen Lengyelország-vízióba: Nyugat-Lengyelország és a robbanásszerűen fejlődő nagyvárosok gazdasági liberális, européer, az uniós integrációt pártoló idolja Tusk lett, a kisebb települések és Kelet-Lengyelország katolikus, nemzeti, gazdaságilag baloldali és a nemzetek Európájában hívő lakóinak vezetője Kaczyński. Mindkettő vaskézzel vezeti pártját, mely nélkülük nem is működne rendesen – a PO 2015-ös bukása nem kis részben volt köszönhető annak, hogy Donald Tusk 2014-ben az EU Tanácsának elnöki székébe távozott, vesztére ráadásul Angela Merkel támogatásával, amit azóta is a fejére olvasnak. Hogy Kaczyński és Tusk párharca alatt mennyire nincs Lengyelországban nemzeti minimum, azt mutatja Tusk további tanácsi elnöki karrierje: 2017-es újraválasztásánál a 28 EU-s kormányfő közül 27 szavazott mellette, Orbán Viktor is. Az egyetlen ellenszavazat Beata Szydło lengyel miniszterelnöktől érkezett –
s a lengyel kormánypárt azóta is felemlegeti a magyar jobboldalnak, micsoda sértés volt feléjük, hogy Tuskot Orbán megszavazta.
Tusk és Kaczyński harca tehát épp annyira éles, amennyire e két Lengyelország szembenállása az.
Donald Tusk „a gonosz megszemélyesülése”, „romboló”, aki „nem csak Lengyelországot, de cinizmusán keresztül magát is megsemmisíti” – mondta ellenlábasáról Jarosław Kaczyński, hozzátéve, hogy „Lengyelországban nagyon erős tábora van a nemzetárulásnak, amely ma hatalomra tör”, s őket „morálisan meg kell semmisíteni”.
Figyelmeztetett arra is, hogy Tuskék visszatérése „Lengyelország végét” jelentené, s hogy Tusk nézetei „gyakran esnek egybe az orosz propagandával”.
De nem maradt adósa Tusk sem: szerinte a PiS a nő- és gyerekverő munkanélküliek pártja, s Kaczyńskiék pártja gonosz, márpedig ő úgy véli, „ha látod a gonoszt, küzdj ellene, ne az indokait keresd!” Leszögezte, szerinte a választás tétje az, hogy „nagy Lengyelország” lesz az ország a továbbiakban, vagy „Kaczyński kis Oroszországa”. Kormányon is előszeretettel utasította helyre riválisát: mikor Kaczyński könyvében Angela Merkelt kritizálta, Tusk azzal vádolta meg, hogy „veszélynek teszi ki Lengyelország nemzeti érdekeit”, hiszen „Lengyelországnak nincs nagyobb barátja Angela Merkelnél”.